Site Logo

Erkeklerde Geç Boşalma Sorunu

Paylaşın:

Erkeklerde geç boşalma veya boşalamama sorunu nadir görülen, ancak ciddi psikolojik problemlere neden olan bir cinsel sorundur. Erkeklerdeki erken boşalma ve sertleşme problemlerine oranla daha nadir izlenmektedir. 

Boşalma fonksiyonu ‘orgazm olma’ ile eş anlamlı kullanılmaktadır. Boşalma, meninin dışarı atılması tıp literatüründe ‘ejekulasyon’ olarak geçmektedir. Erkeklerdeki geç boşalma problemi bir orgazm sorunu olarak bilinmektedir.  

Erkeklerde geç boşalma nedir?
En az 6 ay süre ile sürekli – yineleyici şekilde, cinsel ilişkide boşalmanın olamaması durumudur. Bu durum hem kişide hem de kadın partnerde sorun oluşturmaktadır.

Genelde elle mastürbasyon veya oral ilişki sırasında boşalma mümkün olmakla birlikte, sorun cinsel birleşme sırasında ortaya çıkmaktadır. Bazen mastürbasyonla dahi boşalma gerçekleşmemektedir. 

Erkeklerde geç boşalma neden kaynaklanır?
Erkeklerdeki geç boşalma sorunu genelde psikolojik nedenlere bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Nadiren de bazı fiziksel rahatsızlıklar da bu soruna yol açabilmektedir. 

I)  Psikolojik kaynaklı geç boşalma nedenleri
Erkeklerde geç boşalma sorunu genelde katı dini ve ahlaki kurallarla yetiştirme tarzına bağlı olarak gelişmektedir.

Cinselliğin ayıp, kötü, pis, günah şekilde algılanması, çocukluktan itibaren hiçbir cinsel bilginin verilmemesi, yaşanılan cinsel travmalar (taciz gibi), cinsellikle ilgili yanlış, abartılı hurafeler (cinsel mitler – şehir efsaneleri) cinsel ilişkide boşalamama veya oldukça zor boşalmaya neden olmaktadır. Ayrıca cinsel bilgi ve deneyim eksikliği de önemli nedenler arasındadır. 

Dinamik açıdan bakıldığında anneye duygusal bağlılığını aşamamış ve bu nedenle başka kadınlara kendisini veremeyenlerde rastlanılan bir durum olarak izah edilmektedir.  

Geç boşalma sorunu yaşayan erkekler genelde mükemmeliyetçi, narsist ve otokontrolü yüksek yapıya sahiptirler. Bilinç ve bilinçaltı yapıları boşalmalarına engel olmaktadır. Bu şekilde cinselliğe adeta bir ket vurma olmaktadır. 

II)  Fiziksel kaynaklı geç boşalma nedenleri
Psikolojik olmayan bazı durumlarda da geç boşalma problemi oluşabilmektedir. Örneğin bazı antidepresan ilaçlar, prostat ameliyatları, nörolojik hastalıklar (Alzheimer, Parkinson gibi), kronik alkol tüketimi bu nedenler arasındadır. 

Erkeğin zamanında orgazm olamaması, ilişki sırasında yeterince doyuma ulaşmamasına ve cinsel isteksizlik sorununa neden olabilir. Ayrıca cinsellikle ilgili kaygıların artışına da sebep olabilmektedir. O yüzden sorunun erken dönemde tedavisi önemlidir.

Erkeklerde geç boşalma sorunu tedavisi cinsel terapi yöntemleri sayesinde  günümüzde mümkündür. 

Hastalarımızın tedavi süreci öncesi ve sonrası yaşadıklarını okuyabilirsiniz.

Ankara, İstanbul ve İzmir'de tedavi merkezlerimiz bulunmaktadır.

Click to view for English.

Tedaviniz için jinekolog doktor seçerken nelere dikkat etmelisiniz?

suleyman@eserdag.com
0850 303 2000
İstanbul
Op. Dr. Süleyman ESERDAĞ
& Uz. Dr. Şenay ESERDAĞ
Valikonağı Cd, No: 52/7 Nişantaşı, İstanbul. (Harita)
Ankara
Jinekolog Op. Dr. Didem KURBAN
Tunus Cd, No: 48/11 Kavaklıdere, Ankara. (Harita)
İzmir
Op. Dr. Mazhar ESERDAĞ
Talatpaşa Blv, No: 42/4, Alsancak, İzmir (Harita)
(Yalnızca Vajinismus Tedavileri)
Sitenin tüm tasarımı ve içeriği Jinekolog & Cinsel Terapist Op. Dr. Süleyman Eserdağ tarafından hazırlanmıştır.
Yazarın izni olmaksızın içerikler veya resimler kullanılamaz.
© 2004 - 2018. www.jinekolognet.com

Yasal Uyarı - Site Haritası