Site İçi Arama
 


VAJİNİSMUS NEDİR?

VAJİNİSMUS HASTALIĞI NEDİR?
VAJİNİSMUS TEDAVİSİ REHBERİ

Bu bölümde vajinismus problemi ile ilgili ayrıntılı bilgiler bulunmaktadır. Vajinismus nedir? Vajinismus belirtileri neler, vajinismus tedavisi için kullanılan yöntemler neler, botoks ve diğer ilaç tedavileri neler, tedavi fiyatları (ücretlendirme) nedir gibi merak ettiğiniz tüm konulara ulaşabileceksiniz. 
Vajinismus hastalarımız İstanbul, Ankara ve İzmir şehirlerinde HERA Vajinismus Tedavi, Eğitim ve Araştırma Derneği tarafından sertifikalandırılmış uzman hekimlerimizden destek alabilmektedirler.
Her üç şehirdeki vajinismus tedavileri birebir aynıdır.


Bu bölümü okumadan önce vajinismus hakkında ana sayfamızı ziyaret etmenizi öneririz. 

                     
Jinekolog, Aile Danışmanı, Cinsel Terapist Op. Dr. Süleyman Eserdağ ocak 2014 yılında Avrupa Cinsel Tıp derneği (ESSM) ve Avrupa Seksoloji Federasyonu tarafından sertifika alan 'Fellow' düzeyinde ülkemizin ilk jinekolog- cinsel terapistlerinden olmuştur.

Avrupa Board Sertifikalı Cinsel Terapist ve Jinekolog Op. Dr. Süleyman Eserdağ

 

 Dr. Süleyman Eserdağ 2015 yılı ocak ayında da ülkemizin vajinismus konusunda çalışan ilk derneği olan 'HERA - Vajinismus Tedavi Eğitim Derneği' ni kurmuştur. 

Diğer taraftan 2015 ile 2017 yılları arasında İrlanda merkezli ECAMS (Avrupa Estetik Tıp ve Cerrahisi) Genital Estetik Bölüm Başkanlığı görevinde bulunmuştur.

2017 yılında ISAGSS (Uluslararası Estetik Genital Cerrahi ve Cinsel Tedaviler Derneği'ni) kurmuştur.

Halen bu derneğin başkanlık görevini sürdürmekte, bu alanda da ulusal ve uluslararası hekimlere yönelik kurslar düzenlemekte, ulusal - uluslararası toplantılara konuşmacı olarak davet edilmektedir. 

 

Hera facebook grubuna siz de katılın!...

Ülkemizin en aktif facebook vajinismus grubuna siz de katılın!.

Vajinismus sorununu bizimle yenen hastalarımızla
bire bir mesajlaşın, vajinismus hasta videolarını izlerken yalnız olmadığınızı anlayın!...

(Açık gruptur, üyelik şartı bulunmaz)


FARKLI ŞEHİRLERDE VAJİNİSMUS TEDAVİSİ  
  Vajinismus Tedavisi İstanbul Nişantaşı semtinde 
  Vajinismus Tedavisi İzmir Alsancak'ta
  Vajinismus Tedavisi Ankara Kavaklıdere semtinde 

Vajinismus nedir?
Vajinismus Hastalığı kadının cinsel ilişki sırasında birleşme anı geldiğinde kadının kendisini istem dışı kasmasına bağlı olarak cinsel ilişkinin gerçekleşememesi veya oldukça zor, acılı bir şekilde gerçekleşmesi olarak tarif edilen bir hastalıktır. Sorunu yaşayan kadınların %90'ı halen bakiredirler ve hiç bir şekilde eşleriyle cinsel birleşme sağlayamamışlardır. %10'luk bir kısmı ise oldukça ağrılı, acılı şekilde eşleriyle ilişkiye girebilmektedirler. Bazı vajinismus hastaları ise yalnızca bir veya birkaç ilişkiden sonra eşleriyle bir daha birliktelik sağlayamamışlardır.

Vajinismus sorunu kadınlarda cinsel ilişkiye girememe nedenleri.arasında ilk sırada gelmektedir. 

Vajinismus problemi bir İlk Gece Korkusu lolarak da tarfi edilmektedir. Bazen de yaşanılan bazı ruhsal tavmalar sonucunda da ortaya çıkabilmektedir. 

Vajinismus bir cinsel sağlık sorunudur ve mutlaka tedavi edilmesi gereken bir durumdur. Profesyonel destek alınmadığı takdirde sorunun zamanla daha da büyüdüğü gerçeği unutulmamalıdır.

Vajinismus tarifleri, yeni tanımlar- 
Vajinismus sorununun değişik tarifleri, tanımlamaları da mevcuttur. Bir tanıma göre vajinismus bir 'erteleme kaçınma hastalığı' dır. Sürekli ertelenen, görmezden gelinen, tedavisi için kaçınılan bir durumdur. Vajinismus Hastaları genelde problemlerini görmezden gelmekte, üstüne düşmemekte, hatta yaşadıkları utanç duygusundan dolayı sorunlarını kimseyle paylaşamamaktadırlar. 

Cinsel Terapist Helen Singer Kaplan'a göre vajinismus bir 'fobik reaksiyon' olarak tanımlanmaktadır. Yani, kadının cinsel ilişki karşısında yaşadığı derin korkudur.

Vajinismus ne demek? Güncel tarifi 
Son zamanlarda yapılan en güncel tanıma göre de vajinismus; kadının kendi arzusuna rağmen vajina içine eşinin penisi de dahil olmak üzere, parmak, fitil, tampon gibi yabancı cisimleri alamaması olarak tarif edilmektedir. Yani aslında yalnızca ilişki ile ilgili değil, vajina içerisine her türlü yabancı cisim almada sorun yaşanmaktadır. Hatta sorunu yaşayanların pek çoğu genital bölgelerine dokunmak ve bakmak ile ilgili ciddi rahatsızlıklar yaşamaktadırlar. İlişkinin tam olarak gerçekleşememesi veya yarım olarak (kısmi) birleşmenin olaması da vajinismus belirtileri arasındadır

Vajinismus nedenleri arasında en sıklıkla yetiştirme tarzındaki geleneksel yapı ve ilk gece ile ilgili yanlış ve abartılı hikayeler yer tutar. Kızlık zarı ile ilgili doğuştan gelen anormallikler de soruna yol açabilir. Vajina darlığı çok nadir görülen bir problemdir. Hatalı jinekolojik yaklaşımlar, zor ve travmatik doğum veya jinekolojik müdahaleler de vajinismus başta olmak üzere bazı cinsel problemlere neden olabilir.  

Vajinismus tedavisi nasıldır?
Ülkemizde her 10 kadında bir görülen vajinismus hastalalığı günümüzde %100'e yakın bir başarı oranıyla tedavi edilebilmektedir. Vajinismus tedavisi için en önemli başarı kriterleri: Güven, sabır ve verilen çalışmaların harfiyen uygulanmasıdır. Ancak vajinismus tedavisini uygulayacak merkez veya cinsel terapist hekimin bilgi ve tecrübesi başarıdaki en önemli unsurlardır. Yanlış veya eksik uygulanan yöntemler sorunun daha da derinleşmesine, boşanmaya kadar giden evlilik problemlerine neden olabilir.

Hera Vajinismus Eğitim, Araştırma ve Tedavi Derneği 2015 yılında ilk defa Ankara'da kurulmuştur. Derneğin Kurucu Başkanı Jinekolog, Avrupa Board Sertifikalı Cinsel Terapist ve Aile Danışmanı Op. Dr. Süleyman Eserdağ tarafından önderliğinde verilen eğitimlerle Ankara, İstanbul ve İzmir'de oluşturduğumuz ofislerdeki tedaviler standardize edilmiştir. Her üç büyük şehrimizdeki vajinismus tedavileri tamamen birebir aynıdır.

Vajinismus tedavisi için İstanbul Nişantaşı'nde Avrupa Board Sertifikalı Cinsel Terapist ve Aile Danışmanı Uz. Dr. Şenay Eserdağ, Ankara Kavaklıdere semtinde Jinekolog ve Cinsel Terapist Op. Dr. Didem Kurban ve İzmir Alsancak'ta Avrupa Board Sertifikalı Cinsel Terapist ve Aile Danışmanı Op. Dr. Mazhar Eserdağ yer almaktadır. Her üç şehir için de bilgi ve randevulerinizi 0(312) 426 85 25 no'lu telefondan alabilirsiniz.

Vajinismus Tedavi Yöntemleri
Vajinismus Tedavi Merkezi Seçimi başarıdaki en önemli unsurdur. Tarafımızdan İstanbul, Ankara ve İzmir'de vajinismus tedavileri birebir aynıdır. Vajinismus tedavisinde kullanılan ilaçlar tedavi için yeterli değildir ve kesin çözüm için cinsel terapi şarttır.

Vajinismus tedavi yöntemleri arasında en sık tercih ettiğimiz yöntemler 'Bilişsel ve Davranışsal Cinsel Tedavi' yöntemleri yer almaktadır. Bu yöntemler arasında öncelikle doğru bir cinsel bilgilendirme yapılır ve daha sonra verilen bazı uygulamalarla öğrenilenlerin pekiştirilmesi sağlanır. Vajinismus egzersizlerindeki amaç vajinal kanalda yer alan pelvis kaslarının kontrol altına alınmasıdır.

Tarafımızca Vajinismus tedavisi içindeki çalışmalar arasında 'Parmak Egzersizleri' YOKTUR. Parmak egzersizi olmadan vajinismus tedavisi  mümkündür. Onun yerine hastalar açısından rahat bir şekilde uygulanan bazı pelvik egzersizler yer almaktadır.

Tarafımızca yapılan yöntemlerle vajinismus tedavi süresi ortalama olarak 3 gündür. Adım Adım Vajinismus Tedavisi ile sorun giderilmektedir. İleri düzeydeki ağır hastalarda tedavi süresi 4-5 günü bulabilir.

Uygulanan farklı yöntemlerde 'Sistematik Duyarsızlaştırma' adı verilen teknikle kişinin adım adım korku ile yüzleşmesi sağlanır. Bu şekilde kalıcı çözümü elde etmek mümkün hale gelmiştir. Vajinismus tedavi sonrası dönem yapılacaklar da önemlidir. Tüm çiftleri sorunlarını aştıktan sonra bambaşka bir dünya beklemektedir.

Vajinismus tedavisi için Botoks uygulaması da yapılabilir. Bunun için vajinal kaslara yapılan botoks enjeksiyonu ile bu bölgedeki kaslar geçici olarak felç edilmektedir. Ancak vajinismusta botoks uygulaması destekleyici bir yöntemdir; tek başlarına çözüm üretmez, diğer cinsel terapilere eklendiğinde anlamlıdır.

Vajinismus sorunu yaşayan hastaların bir kısmındaki sebep daha önceden yaşanmış psikolojik travmalar dır. Nitekim, pek çok cinsel travmalar kadınlarda başta vajinismus olmak üzere cinsel isteksizlik, cinsel tiksinti ve orgazm olamama gibi problemlere yol açar. Bu tür hastalarda regresyon hipnozu ve EMDR terapisi de yapılabilmektedir. Amaç; geçmişte yaşanılan olaya bağlı olarak gelişen travmanın izinin azaltılarak yok edilmesidir.

2003 yılından bu yana İstanbul, Ankara ve İzmir kliniklerimizde tedavi ettiğimiz binlerce hasta farklı sosyal medya alanlarında memnuniyetlerini ifade etmektedir. Bu konuda Bilimsel Çalışmalarımız ve geliştirdiğimiz tedavi yöntemlerimiz de değişik platformlarda dile getirilmektedir. 

Daha önce evli olup boşanan veya evli olmadan önce bu sorunun farkına varan kadınlar da bekar olarak tedavilere kendi başlarına gelebilmektedirler. Bekarlarda vajinismus tedavileri evli olan çiftlerden farklı değildir.

Bazen erkek eşlerdeki cinsel sorunlar da önemlidir. Erkeklerde cinsel ilişkiye girememe nedenleri faklılıklar göstermektedir. Erkeklerde görülen cinsel sorunlar vajinismus problemi ile karışabilir. Evlilik sorunları olan çiftlerde evlilik terapileri, erkek eş ile ilgili cinsel sorunu olanlara erkek eş cinsel tedavileri de eklenmelidir.
 
Vajinismus Tedavi Fiyatları hastalığın durumuna ve derecesine göre değişmektedir. Bu konuda merkezlerin farklı fiyat uygulamaları mevcuttur. 


VAJİNİSMUS HAKKINDA KONU BAŞLIKLARI 

Vajinismus Hastaları:
Tedavi Görmüş Hastalarımızdan "Vajinusmus Öyküleri"
Bir Hastamızın Kaleminden: "Vajinismus Günlüğü" 
Bir Hastamızdan "Vajinismus Mektubu ve İlginç Hayat Öyküsü"

Kadınlar kulubu web sitesi / Vajinismusu Yaşayanlar, Forumlar:
Vajinismus / Kadınlar Kulubu Hasta Yorumları 
Vajinismus Tedavisi Forumlar / Kadınlar Kulubu 
Vajinismus Nedir? Ekşi Sözlük

Vajinismus Hastalarımızdan "Orijinal Mektuplar":
Ayşe Hanım'ın Başarı Öyküsü

A'dan Z'ye Vajinismus:
Vajinismus ile ilgili Kongre Sunumumuz
(Vajinismus ile ilgili olarak 1-3 Mayıs 2015 tarihlerinde International - Anatolian Twin Congress on Neuroscience and Sexual Health kapsamında Op. Dr. Süleyman Eserdağ'ın sunumu. )


Cinsel İlişkide Ağrı Sorunu
Ağrılı cinsel ilişki (Disparoni)
Vulvodini ('vulvodynia') nedir?
Vulvodini tedavisi nasıldır?
Vulvar vestibulitis nedir?
Vulvar vestibulitis tedavisi nasıldır? 
Vajinal kuruluk

    
 


Bu bölümde çözüm için evde kendi kendinize yapabileceğiniz basit vajinismus egzersizleri yer almaktadır:
 
 
Vajinismus egzersizleri >> 
 
Vajinismus ve parmak egzersizi  >>  
 
Kegel egzersizleri  >>

 

BASINDA BİZ
Bu bölümde vajinismus tedavisi ile ilgili basında çıkan bazı haberlerimiz ve röportajlarımız yer almaktadır.

Jinekolog, Aile Danışmanı ve Avrupa Board Sertifikalı Cinsel Terapist Dr. Süleyman Eserdağ tarafından hazırlanan vajinismus ile ilgili bazı yazılar "Cosmopolitan Dergisi", "Sağlıklı Yaşam", "Aktüel Medicine",  "Hürriyet Aile", "Yeni Anne", "Hastane Forumu", "More" dergilerinde, www.hurriyet.com.tr,  www.ntvmsnbc.com, www.cnnturk.com, www.mynet.com, www.milliyet.com.tr, www.sabah.com.tr, www.haberturk.com.tr, www.mahmure.com, www.eniyihekim.com, www.doktorsitesi.com, www.tavsiyeediyorum.com, www.uzmantv.com, www.kadinlarkulubu.com gibi populer web sitelerinde ve sayısız pek çok gazetelerde yer almıştır.

Dr. Süleyman Eserdağ Mynet, Hürriyet Aile ve Mahmure gibi web portallarında editörlük yapmaktadır. 

Basın Haberlerimiz  >>>


COSMOPOLİTAN DERGİSİ:
"OP. DR. SÜLEYMAN ESERDAĞ VAJİNİSMUS HASTALIĞI ve TEDAVİSİNİ ANLATIYOR":

2011 Yılı Mart Ayı Sayısında Cosmopolitan Dergisi kliniğimizde uygulanılan vajinismus tedavi yöntemlerine geniş yer verdi...  Vajinismus nedir? Vajinismus belirtileri nelerdir ve tedavisi nasıl yapılır? Bilimsel yöntemler ile vajinismus tedavileri nasıl yapılır? Hera ile vajinismus tedavi methodları... Ayrıntılar  >>>

SABAH GAZETESİ'NDE ÇIKAN YAZI DİZİMİZ:
"HERA- VAJİNİSMUS TEDAVİLERİ"

1-2-3 Mart 2010 tarihlerinde Sabah Gazetesi'nde "vajinismus hastalığı" ve tarafımızdan vajinismus hastalığı tedavi gördükten sonra hamile kalan ve doğum yapan hastalarla yapılan röportajlar yayınlandı. Son derece ilginç, çarpıcı açıklamalar içeren ve ses getiren bu yazıyı mutlaka okumanızı öneririz.. 
 
 1 Mart 2010; Vajinismus hastalığı nedir?  Vajinismus Hastaları ve Vajinismus annelerinin çoğu üniversite mezunu "iyi kızlar".  Vajinismus tedavisinde nelere dikkat etmek gerekir?..  Vajinismus Hastaları  >>>
  2 Mart 2010; Aşırı anlayışlı eşlerin baba olması zorlaşıyor, vajinismus eşlerinde görülen cinsel sorunlar, vajinismus hastalığı ile ilgili hurafeler...  Vajinismus Hastalığı >>>
  3 Mart 2010; Vajinismus hastalarına üç aylık gebelik yasağı var, çok kısa süren vajinismus tedavileri, vajinismus tedavisi için "Hipnoterapi (Hipnoz tedavisi)"...  Vajinismus Hastalığı Tedavisi  >>>  

MİLLİYET GAZETİSİ'NDE ÇIKAN RÖPORTAJLARIMIZ
(pdf formatında orijinal yazılardır)  

 6 Şubat 2011; Vajinismus nedir?  Cinsellik ile ilgili bu sorun nasıl ortaya çıkıyor?.. Ayrıntılar   >>>
 20 Şubat 2011; Vajinismus ve tedavisi... Ayrıntılar   >>>
 6  Mart 2011; Vajinismus hastaları hayat öyküleri. Doğru merkez seçimine dikkat!.. Ayrıntılar   >>>   
 20 Mart 2011; Vajinismus hastalığı tedavisi için çözüm önerileri... Ayrıntılar   >>> 
 3 Nisan 2011; Cinsel ilişkide ağrı sorunu... Ayrıntılar   >>> 
 16 Mayıs 2011; Milliyet Gazetesi- Cadde Eki, Konu: Cinsel eğitim şart !   Ayrıntılar   >>>
 17 Mayıs 2011; Milliyet Gazetesi- Cadde Eki, Konu: “Gebelikte Vajinismus Tedavisi”   Ayrıntılar   >>> 
 18 Mayıs 2011; Milliyet Gazetesi- Cadde Eki, Konu: “Cinsellik kadınlar için hala bir görev”   Ayrıntılar   >>> 
 19 Mayıs 2011; Milliyet Gazetesi- Cadde Eki, Konu: “Çocuklukta verilen yanlış mesajlar cinselliği” etkiliyor   Ayrıntılar   >>>


HABER TÜRK GAZETESİ'NDE ÇIKAN YAZI DİZİMİZ:
"HERA KLİNİK - AĞRILI CİNSEL BİRLEŞME TEDAVİLERİ"

15-16 Haziran 2010 tarihlerinde Haber Türk Gazetesi'nde ağrılı cinsel ilişki (disparoni) ve Tedavi yöntemleri ile ilgili röportajlarımız yayınlandı. Son derece ilgi uyandıran bu yazı dizisini sizin de mutlaka okumanızı öneririz.

  15  Haziran 2010; Ağrılı cinsel birleşmenin nedenleri, tedavi yöntemleri, çocuklara verilmesi gereken cinsel billgiler...  Ayrıntılar   >>>

  16 Haziran  2010; Cinsel ilişkide ağrı kadını erkeğinden uzaklaştırıyor, boşanmalara yol açabiliyor. Vajinismus tedavi edilebilen bir rahatsızlıktır...  Ayrıntılar   >>>  


TRT'DE YER ALAN RÖPORTAJLARIMIZ:
  24 Mayıs 2011
, TRT AVAZ, Reçete Programı, Konu: “Vajinismus ve Tedavisi”
  4 Ağustos 2011, TRT AVAZ, Reçete Programı, Konu: “Vajinismus ve Diğer Cinsel Sorunlar”


Vajinismus Hastalığı Nedir? Farklı Tanımlamalar, Vajinismus Tarifleri 
Vajinismus hastalığı vajinanın 1/3 alt kaslarının kadının istemi, iradesi dışında kasılması ve buna bağlı olarak cinsel birleşmenin sağlanamaması olarak da tarif edilmektedir. Normalde kadının tamamen kendi kontrolündeki kaslar cinsel birleşme anı geldiğinde istemsiz şekilde kasılmakta ve cinsel ilişkiye izin vermemektedir. Hatta elle veya ayakla eşi iterek engel olma çabaları da olabilir. Sorunu yaşayan kadınların eşleri cinsel ilişkide 'penisin duvara çarpması' gibi bir his yaşadıklarını ifade etmektedirler. Gerçekten de vajinal kaslar son derece güçlü bir şekilde kasılmış ve içeriye girişe asla izin vermemektedir. Her bir ilişki denemesi hüsranla sonuçlanmakta ve yaşanılan hayal kırıklıkları zamanla ilişkiden uzaklaşmaya, deneme sıklığının azalmasına ve cinsel isteksizlik problemine dönüşebilmektedir.

Vajinismus çifterinin bir kısmı kendilerini oldukları gibi kabul etmekte ve aylarca, hatta yıllarca süren 'Cinsel İlişkisiz' evliliklerine devam ederek sorunlarını görmezden gelmektedir. En fazla çocuk istemi ile hekime başvuru yapılmaktadır. Vajinismus ve hamilelik tedaviye başlamada en önemli itici güç olmaktadır.

Vajinismus eşlerinin çok büyük bir bölümü aşırı anlayışlı, aşırı hoşgörülü erkeklerden oluşmaktadır. Zaman içerisinde erkek eşlerde de erken boşalma, sertleşme veya cinsel isteksizlik gibi sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Vajinismus hasta eşleri de yaşadıkları sıkıntılarını tüm iş hayatlarına ve sosyal ortamlarına taşımaktadırlar. Ancak vajinismus hastalarında eş desteği son derece önemlidir.

Bazı vajinismus erkek eşleri tedaviye inanmadıkları için tedaviye karşı bir direnç gösterebilirler. Bu durumda kadının vajinismus tedavileri için erkek eşi ikna etme konusunda çaba göstermesi şarttır. Sorun öncelikle kendi problemidir ve yanına mutlaka eş desteğini de almalıdır. .

Tedavisi Mümkün!
Vajinismus problemi günümüzde uygulanan modern, etik, bilimsel tedavi teknikleri ve bireye özgü yöntemler sayesinde %100'e yakın bir oranla tedavi edilebilmektedir. Zamanla sorunun büyümeden, erken dönemde hallolması evlilik hayatında karşılaşılabilecek pek çok sorunun önüne geçecektir. Tedaviye başlamadan önce ilk yapılması gerekenler; böyle bir hastalığın varlığını kabul etmek ve daha sonra da uygun bir merkezden destek almak için harekete geçmek olacaktır. 
 

ÖNEMLİ NOT:
Bu bölümde vajinismus problemi ile ilgili önemli bilgiler bulunmaktadır. İlgili hastalarımızın öncelikle bu sayfa içindeki tüm bilgileri okumalarını daha sonra da ayrıntılı bilgiler içeren  www.vajinismus.com.tr web sitesine girmelerini önermekteyiz.
Bu sitelerde Vajinismus Tedavi Yöntemleri ile ilgili A'dan Z'ye bilgiler bulunmaktadır.  
 


DİĞER VAJİNİSMUS WEB SİTELERİ
  For Arabic Language Click Here   >>>     (Arapça Web Sayfamız)
  Click For Our English Web Site About Vaginismus    >>> 
(İngilizce Web Sitemiz)
 www.vajinismus.us
 www.eserdag.com/vajinusmus.htm 


Vajinismus hastalarımızın başarı öyküleri için You Tube kanalımızı ziyaret ediniz  >>>

  

Jinekolog Seçerken...
Jinekolog doktor seçerken...
İşte dikkat etmeniz gerekenler...


 


Dr. Süleyman Eserdağ sorularınızı yanıtlıyor

 
Jinekolog Op. Dr. Süleyman ESERDAĞ - KURUCU
(İstanbul, Ankara ve İzmir)

İSTANBUL- Op. Dr. Süleyman ESERDAĞ
& Uz. Dr. Şenay ESERDAĞ
Valikonağı Cad. No: 52/7 Nişantaşı / İSTANBUL
Tel: 0(212) 225 15 00

İZMİR- Op. Dr. Mazhar ESERDAĞ
Talatpaşa Bulvarı No: 42/4 Alsancak / İZMİR
(Yalnızca Vajinismus Tedavileri)
Tel: 0(232) 422 43 72

ANKARA- Jinekolog Op. Dr. Didem KURBAN
Tunus Cad. No: 48/11 Kavaklıdere / ANKARA
Tel: 0(312) 426 85 25

Eleştiri ve sorunlarınız için bize yazın: suleyman@eserdag.com

Sitenin tüm tasarımı ve içeriği Jinekolog & Cinsel Terapist Op. Dr. Süleyman Eserdağ tarafından yapılmıştır.
Yazarın izni olmaksızın asla bilgi veya resimler kullanılamaz. Kadın Sağlığı & Gebelik sitesi © 2004 www.jinekolognet.com