Site İçi Arama
 


VAJİNİSMUS NEDENLERİ

Vajinismus nedenleri nelerdir?
Vajinismus nedenleri nelerdir? Vajinismus sorunu psikolojik ve organik nedenlere bağlıdır

Bu bölümde bize en sık olarak sorular arasında bulunan “neden bende böyle bir rahatsızlık oluştu” veya  “vajinismus nedenleri nelerdir” gibi soruların cevaplarını bulabileceksiniz.Vajinismus (vaginismus) sorunu % 90 psikolojik, % 10 organik (yapısal) nedenlerden ötürü ortaya çıkan, cinsel ilişki sırasında istemsiz kas kasılmaları ile kendini gösteren bir cinsel işlev problemidir.

Vajinismusun psikolojik nedenleri arasında en sık olarak çocukluk çağında çevreden alınan cinsellikle ilgili mesajlar, yaşanılan olaylar ve özellikle gençlik yıllarında toplumdan alınan ilk gece ile ilgili öyküler yer almaktadır. İnsanlarda cinsel kimlik çok genç yaşlardan itibaren şekillenmektedir.

Vajinismus (vaginismus) sorunu organik nedenleri arasında ise daha çok doğuştan gelen kızlık zarı, vajina ve dış genital bölgede yer alan yapısal problemler bulunmaktadır.

Bazı kişilerde gözle görünen hiçbir neden olmamasına rağmen vajinismus ve cinsel ilişkiye girememe sorunu karşımıza çıkabilmektedir. Bu kişilerde sorunun kaynağı bilinçdışının derinliklerinde yatmaktadır.

VAJİNİSMUS NEDENLERİ

I. Psikolojik Nedenler:

Bilişsel Çarpıtmalar
Cinsellik, kızlık zarı, namus kavramı, ilk gece ile ilgili çevreden anlatılan yanlış, eksik ve abartılı bilgilere “bilişsel çarpıtma” adı verilir.

Bilişsel çarpıtmalar kişinin bilinç altına yerleşerek cinsel ilişki sırasında sorun yaşamasına neden olmaktadır.

Kızlık zarını koruma ve Namus Kavramı
Özellikle bizim toplumumuzda küçük yaşlardan itibaren öğretilen kızlık zarını koruması ile ilgili “kızım eteğini ört, orayı kapat, ayıp, günah, bisiklete binerken bak burayı sakın çarpma, yüksekten atlama yoksa burası yırtılır, burayı koru, erkeklerden uzak dur, cinsellik kötüdür, artık koskoca bir kız oldun kendini erkeklerden korumalısın, ağaca tırmanma yoksa burası yırtılır” gibi mesajlar kişilerin çocukluk döneminden itibaren vajina ve kızlık zarını “sanki kutsal bir organmış gibi” görmelerine ve kendilerini korumalarına neden olmaktadır.

Bu tür "cinsel koruma mesajları" alan kişiler evlendikten sonra ilişki denemelerinde de kendilerini yine o koruma içgüdüsü ile kasmakta ve ilişkiye engel olmaktadırlar. 

Aşırı dini ve ahlaki kurallar
Özellikle aşırı geleneksel yapı içinde büyütülmüş, dini ve ahlaki kuralların sıkı bir şekilde uygulandığı kişilerde kızlık zarını koruma nedeni ile ilgili vajinismus ve diğer cinsel problemler daha sık karşımıza çıkmaktadır.

İlk Gece Hikayeleri
İlk gece ile ilgili akrabalardan veya daha önceden evlenen arkadaşlardan duyulan abartılı ve yanlış hikayeler de vajinismus nedenleri arasındadır.

İlk gece ile ilgili “ilk gecede kızlık zarı çok kanar, patlar, yırtılır, kırılır, ilk gecemiz çok zor oldu, üç gün kalçamın üzerine oturamadım, canım çok yandı, ilk gecede kilitlenme oluyormuş, ilk gecede birisinin kanaması çok olmuş hastaneye zor yetiştirmişler, doktorlar dikiş atmak zorunda kalmış” gibi abartılı ve yanlış hikayeler kişilerin bilinçaltına yerleşerek korkularının artmasına sebep olabilmektedir.

Halk arasında adeta bir “şehir efsanesi” şeklinde kulaktan kulağa anlatılan abartılı cinsel hikayelere cinsel mit (cinsel hurafe) adını vermekteyiz. Bizim gibi cinselliğin rahatça konuşulamadığı toplumlarda cinsel mitler daha sık olarak karşımıza çıkmakta ve çocukluk dönemlerinden itibaren bilinçdışına yerleşerek cinsellikle ilgili bir takım kaygılara neden olmaktadır.

Cinsel Travmalar
Çocukluk veya yetiştin dönemlerde ortaya çıkan cinsel travmalar da ileriki dönemlerde cinsel sorunlara neden olabilmektedir. En sık olarak görülen cinsel travmalar:
 Taciz, cinsel istismar veya tecavüz olayını yaşama
 Ensest ilişki yaşamış olma (Aile içinde anne, baba veya kardeşler ile yaşanan cinsel ilişkiler)
 Doğumu seyredip korkma (İnternetten, televizyondan veya bir yakınının doğumuna girerek)
 Anne babanın cinsel ilişkisine şahit olma (görerek veya seslerini duyarak)
 Pornografik film izleyip tiksinme
 Kız veya erkek arkadaşını masturbasyon yaparken görüp tiksinme
 Fiziksel veya cinsel şiddete maruz kalma (Dayak, darp, kaçırılma, aile içi şiddet şeklinde)

Nedeni Tam Bilinmeyen Vajinismus
Bazı kişilerde somut olarak hiç bir neden ortada görünmemesine rağmen vajinismus sorunu ortaya çıkabilmektedir.

Son derece rahat, modern ve huzurlu bir ortamda yetişmiş olan, aileden veya çevreden hiçbir baskı görmemiş, modern ortamlarda büyümüş ve sosyokültürel düzeyi yüksek kişilerde de vajinismus sorununun ortaya çıkması ilginçtir. Bu kişilerin ortak sorusu ise bellidir: "Neden ben?"  Bu sorunun cevabı ise bilinç dışına atılan hatırlanmayan mesajlar veya yaşanılan olaylarıdır. Yani nedenler aysbergin görünmeyen yüzünde saklıdır.

Jinekolog hekimlerin neden olduğu vajinusmus
Bazı jinekolog hekimler davranışları, sözleri, muayene şekilleri veya yaklaşımları ile sorunu olmayan kişilerin ilerleyen zamanlarda vajinusmus sorununu yaşamalarına neden olabilirler.

Hekimleri, özellikle jinekolog hekimlerin neden olduğu vajinusmus problemine "İatrojenik vajinusmus" adı verilir.

İatrojenik vajinusmus hakkında ayrıntılı bilgi  >>>

Kişilik Yapısı
İyi kız olma sendromu nedir?
Özellikle mükemmeliyetçi kişilik yapısında, iç disiplini yüksek, çalışkan ve sosyokültürel düzeyi yüksek olan kişilerin denetim ve kontrol mekanizmaları da son derece iyi çalışmakta ve bu durumda da özellikle vajinismus, cinsel isteksizlik ve anorgazmi (orgazm olamama) sorunları ortaya çıkabilmektedir. Bu durum “iyi kız olma sendromu” olarak bilinmektedir.

İyi kız olma sendromuna sahip kadınlarda cinsel ilişkinin amacı adeta kocayı memnun etmek için bir görev halindedir. Bu kişilerde bu nedenle cinsel ilişkiden haz alamama ve orgazm olamama sorunları da bulunmaktadır.

Diğer taraftan kişilik yapısı tam olgunlaşamamış kişiler de vajinismus açısından risk altındadır. Bu kişiler özellikle cinsel ilişki sırasında adeta bir çocuk gibi davranmakta ve birleşmeyi denemek isteyen kocalarına yalvarıp ağlayabilmektedirler.

Aile Yapısı
Aile yapısı baskın ve disiplinli baba, pasif anne modeline sahip çocuklar da ileride vajinismus hastalığı açısından risk altındadırlar.

Çocukluk döneminde anne ve babası boşanmış olan çocuklar, sıkı (kontrollü) bir şekilde babaanne- anneanneleri tarafından büyütülen çocuklar da risk altındadırlar. Çünkü geleneksel aile yapısı kişinin sürekli olarak kendisini korumasını öğütlemektedir.

Yine erken yaşlarda evlatlık olduğunu öğrenenler de yaşadıkları bu psikolojik travmanın etkisi ile vajinismus olma eğilimindedirler.

Vajinismus tedavisinde kesin çözüm için neden önemli değildir...
Evet.  Vajinismus sorununu çözmek için altta yatan neden veya nedenlerin tümünü bulmak şart değildir. Tedavide önemli olan cinsellik, kızlık zarı ve ilk gece ile ilgili korkuları öncelikle doğru bilgiler vererek yenmek daha sonrasında da "pelvik kas hafızasının yeniden oluşturulmasını" sağlamaktır.

II.  Organik (Yapısal) Nedenler
Vajinismus problemi % 90 psikolojik nedenlere bağlı olmasına rağmen, % 10 organik (yapısal) sebepler sonucunda gelişmektedir.

Vajinismusun organik nedenleri arasında kızlık zarı, vajina, genital organlar ile ilgili jinekolojik problemler bulunmaktadır.

Jinekolojik değerlendirme şarttır...
Vajinismusun kesin tanısı için öncelikle bir jinekolojik değerlendirme şarttır. Bu jinekolojik değerlendirme sonrasında vajinismus tanısı netleşmekte ve tedavi ona göre yapılmaktadır. 

Önceden jinekolojik değerlendirme yapılmadan aldıkları yanlış tanılarla cinsel terapilere alınan pek çok hasta gereksiz yere maddi ve manevi kayıplara uğramaktadır. 

Vajinismusa neden olan organik nedenler:
 Vulvar Vestibulitis
 PID (Pelvik Inflamatuar Hastalık)
 Bartholin Absesi ve Bartholin Kisti
 Vajinitler (Vajina enfeksiyonuna neden olan mantar enfeksiyonları, trikomonas ve bakteriyel vajinoz gibi hastalıklar)
 Doğuştan gelen anatomik engeller: Vajinanın kısa olup kör olarak sonlanması (Müllerian agenezi), Vajina içinde yer alabilen perdeler (vajinal septum), kızlık zarının normalden kalın ve ser olması (rigid hymen), kızlık zarının yüksek kenarlı olması (yüksek kenarlı hymen), kızlık zarının diğer yapısal problemleri (yarım ay hymen, cribriform hymen, ara bölmeli hymen) gibi.

Vajinismus problemi eğer doğuştan gelen veya sonradan kazanılan yapısal nedenlere bağlı gelişmiş ise bir takım cerrahi yöntemlerle ve ilaç tedavileri ile kesin çözüme ulaşılabilmektedir. 

A' dan Z' ye Vajinismus:
Vajinismus ile A'dan Z'ye Genel Bilgiler 
Vajinismus nedir? 

 

YOUTUBE VAJİNİSMUS HASTA VİDEOLARI:
       (Dr. Süleyman Eserdağ)


 


  

4.5 yıllık vajinismus hastalığı 3 günde nasıl bitti?  >>> 
Gülçin hanım ve Ali Bey'in 3 günde biten vajinismus kabusları >>> 
Vajinismus Sorunumu 2 Günde Hallettim!   >>> 
5 Yıllık evli vajinismus hastamızın yaşadıkları  >>> 
Vajinismusu Tam 9 Yıl Çektim, 3 Günde Hallettim!.. >>> 
8 yıllık sorunumu 3 Günde Nasıl Hallettim?  >>> 
1.5 yıllık evli vajinismus hastamızın başarı öyküsü >>> 
 

  

Jinekolog Seçerken...
Jinekolog doktor seçerken...
İşte dikkat etmeniz gerekenler...


 


Dr. Süleyman Eserdağ sorularınızı yanıtlıyor

 
Jinekolog Op. Dr. Süleyman ESERDAĞ - KURUCU
(İstanbul, Ankara ve İzmir)

İSTANBUL- Op. Dr. Süleyman ESERDAĞ
& Uz. Dr. Şenay ESERDAĞ
Valikonağı Cad. No: 52/7 Nişantaşı / İSTANBUL
Tel: 0(212) 225 15 00

İZMİR- Op. Dr. Mazhar ESERDAĞ
Talatpaşa Bulvarı No: 42/4 Alsancak / İZMİR
(Yalnızca Vajinismus Tedavileri)
Tel: 0(232) 422 43 72

ANKARA- Jinekolog Op. Dr. Didem KURBAN
Tunus Cad. No: 48/11 Kavaklıdere / ANKARA
Tel: 0(312) 426 85 25

Eleştiri ve sorunlarınız için bize yazın: suleyman@eserdag.com

Sitenin tüm tasarımı ve içeriği Jinekolog & Cinsel Terapist Op. Dr. Süleyman Eserdağ tarafından yapılmıştır.
Yazarın izni olmaksızın asla bilgi veya resimler kullanılamaz. Kadın Sağlığı & Gebelik sitesi © 2004 www.jinekolognet.com