Site İçi Arama
 


VAJİNİSMUS HASTALARI TEDAVİ SONUÇLARIMIZ

KLİNİĞİMİZDE TEDAVİ GÖREN 1512 VAJİNİSMUS HASTAMIZIN TEDAVİ SONUÇLARI

SÜLEYMAN ESERDAĞ

HERA KLİNİK
 
Amaç:
Kliniğimizde tedavi gören vajinismus hastalarının tedavi sonuçlarını gözden geçirmek ve vajinismus tedavileri öncesindeki jinekolojik değerlendirmelerin önemini vurgulamak.

Gereç ve Yöntem:
Ocak 2005 ile Ocak 2012 tarihleri arasında değişik ülke ve şehirlerden vajinismus sorunu yaşayan 1812 hasta, çift veya tekil olarak tedavi amacıyla kliniğimize başvurdu. Bu hastalardan 1567'si tedaviyi kabul etti. Tedaviyi kabul eden hastalara öncelikle bir jinekolojik değerlendirme yapılarak herhangi bir organik problemlerinin olup olmadığına bakıldı ve hastalar kendi jinekolojik klasifikasyon sistemimize göre derecelendirildi. 55 hasta değişik nedenlerden ötürü tedaviyi yarıda bıraktı, 1512 hastaya bilişsel- davranışsal cinsel terapiler uygulandı. Kaygı düzeyleri fazla olan hastalarının tedavilerine medikal hipnoterapi de eklendi.

Bulgular:
Tedaviye katılan tüm hastalar daha ilk seanslarında jinekolojik değerlendirme bazlı kendi klasifikasyon sistemimize göre sınıflandırıldı. 1512 hastanın 462 si (%30,5) I. derece, 530’si (%35,0) II. derece, 373’ü (%24,6) III. derece ve 147’si (%9,7) IV. derece olarak not edildi. Tüm hastalarda tedavi seans sayısı 1 ile 12 arasında değişmekle birlikte, ortalama seans sayısı 3.32 olarak saptandı. 168 hastanın tedavisine hipnoterapi de eklendi. Bu hastaların 116’sı IV. düzeyde, 35’si III. düzeyde, 17’si II. düzeyde yer almaktaydı. 95 hastada (%6,28) organik nedenli vajinismus tespit edildi ve cerrahi işlemler uygulandı: 58 hastaya hymenotomy, 27 hastaya hymenectomy, 8 hastaya vajinal septum çıkartma operasyonu, 2 hastaya da bartholin absesi drenajı yapıldı. Tedaviden üç ay sonra tüm hastalar telefonla aranarak geri bildirimler alındı. Tedaviyi tamamlayan hastaların 1501’inde tam bir cinsel penetrasyonun sağlandığı ve zaman içinde cinsel hazzın arttığı öğrenildi. 5 erkek eşte medikal tedaviye dirençli erektil disfonksiyon, 3 eşte ise ileri düzey prematur ejeculatio semptomları nedeni ile ürolojik konsultasyon istendi. 3 çift ise çözümleyemedikleri çift problemleri nedeni ile aile terapistine yönlendirildi.

Sonuç:
Vajinismus probleminin tedavisine başlamadan önce yapılan jinekolojik değerlendirmeler kesin tanının konulmasında, problemin düzeyinin belirlenmesinde ve tedavinin yönetiminde son derece önemlidir. Vajinismus sorunu olan hastaların cinsel tedavilerinin bireyselleştirmesi şarttır. Vajinismus tedavilerinde kişiye özel uygulanan bilişsel - davranışsal cinsel tedaviler ile gerekli durumlarda eklenilen hipnoterapiler sonucunda kısa sürede kalıcı başarıya ulaşmak mümkündür.

  

Jinekolog Seçerken...
Jinekolog doktor seçerken...
İşte dikkat etmeniz gerekenler...


 


Dr. Süleyman Eserdağ sorularınızı yanıtlıyor

 
Jinekolog Op. Dr. Süleyman ESERDAĞ - KURUCU
(İstanbul, Ankara ve İzmir)

İSTANBUL- Op. Dr. Süleyman ESERDAĞ
& Uz. Dr. Şenay ESERDAĞ
Valikonağı Cad. No: 52/7 Nişantaşı / İSTANBUL
Tel: 0(212) 225 15 00

İZMİR- Op. Dr. Mazhar ESERDAĞ
Talatpaşa Bulvarı No: 42/4 Alsancak / İZMİR
(Yalnızca Vajinismus Tedavileri)
Tel: 0(232) 422 43 72

ANKARA- Jinekolog Op. Dr. Didem KURBAN
Tunus Cad. No: 48/11 Kavaklıdere / ANKARA
Tel: 0(312) 426 85 25

Eleştiri ve sorunlarınız için bize yazın: suleyman@eserdag.com

Sitenin tüm tasarımı ve içeriği Jinekolog & Cinsel Terapist Op. Dr. Süleyman Eserdağ tarafından yapılmıştır.
Yazarın izni olmaksızın asla bilgi veya resimler kullanılamaz. Kadın Sağlığı & Gebelik sitesi © 2004 www.jinekolognet.com