Site İçi Arama
 


LABİOPLASTİ AMELİYATI DÜZELTME (REVİZYON)

Labioplasti operasyonları doğru teknikle yapıldığı zaman hasta memnuniyetinin oldukça yüksek olduğu ameliyatlar arasında yer almaktadır. Ancak bilgi ve deneyimi olmayan cerrahlar tarafından yapıldığında estetik, fiziksel ve cinsel yönlerden istenilmeyen bazı sonuçlara yol açabilir; bu durumda labioplasti ameliyatı düzeltme – revizyon zorunlu hale gelmektedir.  

Labioplasti düzeltme ameliyatları ‘Revizyon’ (yeniden gözden geçirme, yeniden değerlendirme) operasyonları olarak da bilinir. 

Labioplasti olanlar için riskler nelerdir? 
Labioplasti sonrası hoş olmayan estetik görünümlerin çıkışı hastalar için oldukça can sıkıcı bir durumdur. Psikolojik olarak etkileyebilir; mutsuzluk, hatta derin depresyonlara neden olabilir.

Labioplasti olanlarda genel olarak kanama, enfeksiyon, kullanılan ilaçlara bağlı yan etkiler, alerjik reaksiyonlar gibi her operasyonda görülebilen genel riskler vardır. Ancak ameliyat öncesi hastanın tıbbi öyküsünün iyice alınması, ameliyat sırasında gerekli hazırlıkların yapılması, titizliğin gösterilmesi ile bu tür riskler en az düzeyde kalmaktadır.

Labioplasti sonrası şikayetler
Ameliyat sonrası hafif düzeyde sızıntı şeklinde kanama, dikişlerde hafif ağrı, yanma, batma, ödem, ameliyat bölgesinde renk koyulaşması, morartı gibi şikayetler tamamen normaldir ve geçicidir. Operasyondan bir hafta kadar sonra ortaya çıkan kaşıntı şikayetleri de bazı krem ve ilaçlar sayesinde giderilebilmektedir. 

Labioplasti olanlar, olmayı düşünenler
Labioplasti olanlar veya olmayı düşünenler, en çok ameliyat sırası veya sonrası ağrı şikayetinden korkmaktadırlar. Hâlbuki uygun sedasyon anestezisi (düşük dozlu ilaçlarla uyku) ve lokal anestezinin kombine şekilde uygulamasıyla ilk günkü hafif sayılabilecek ağrı dışında ciddi bir problem oluşmamaktadır.  
Barbie bebek vajina mı, doğal görünüm mü? 
Ameliyat öncesi hasta beklentilerinin de iyi bir şekilde bilinmesi, öğrenilmesi gereklidir. Örneğin hastaların bazıları iç dudak estetiği sırasında, dudakların çok az bir kısmının alınması ile daha doğal bir görünümden yanadırlar. 

Labioplastiyi düşünen adayların pek çoğu ise genital estetik ile iç dudakların oldukça kısa kalmasından yanadırlar. ABD’de “Barbie bebek vajina” (Barbie doll vagina) adı verilen bu görünümde iç dudakların neredeyse tamamına yakını alınmış ve klitoris üzeri cilt katlantıları da düzeltilmiştir. Böylece ayakta durur pozisyonda, bacaklar kapalıyken dışarıya hiçbir sarkma olmamaktadır. Barbie bebek vajina, hastalar tarafından en sık tercih edilen estetik görünümdür. 
Ne tür bir estetik şeklin istenildiği tamamen bir tercih sebebidir. 

Labioplastiyi ameliyatlarında uzun vadede ne tür riskler ortaya çıkabilir?
Amerikan Jinekoloji ve Obstetrik Derneği (ACOG) 2007 de yayınladığı bir bülten ile, genital bölge dudak sarkması (labial hipertofi), bir dudağın diğerine göre daha büyük olması (labial asimetri) ve kadın sünneti nedeniyle genital bölgesi sakatlanmış (genital mutilasyon) hastalarda labioplasti operasyonlarının yapılmasına onay vermiştir. Ancak bu tür operasyonlarda kanama, içe kanama (hematom), enfeksiyon, dikişlerin açılması, skar (nedbe) dokusunun oluşması, duyu kaybı, hoş olmayan estetik görünümlerin ortaya çıkışı gibi komplikasyonları konusunda da uyarmaktadır. Bu nedenle genital bölge estetiği yapan hekimin bilgi ve tecrübesi son derece önemlidir. 

Labioplasti sonrası düzeltici operasyonlar, revizyon ameliyatları 
Labioplasti sonrası olumsuz durumlarla karşılaşan hastaların pek çoğu doktorlarına olan güvenini kaybetmekte ve aynı hekime ameliyat olmaktan kaçınmaktadır. Bu yüzden genellikle alternatif hekim arayışları olmaktadır. Labioplasti sonrası ortaya çıkan hoş olmayan estetik kusurlar düzeltme (revizyon) ameliyatları ile mümkün olduğunca giderilebilmektedir. Ancak düzeltme ile sorunun ne kadar giderilebileceği kalan dokunun durumuna (miktar ve niteliğine) bağlıdır.

Labioplastiden sonra düzeltme işlemi ne zaman yapılabilir?
Labioplastiden sonra istenmeyen bazı görünümler ortaya çıkabilir. Dokunun ödemlenmesi (şişmesi), doku hassasiyeti, hafif sızıntı şeklindeki kanamalar ve hafif morluklar normaldir. Bu tür şikayetler genelde birkaç hafta içerisinde kendiliğinden düzelmektedir. 

Ancak bir aylık bekleme süresine rağmen bir dudağın diğerine göre daha asimetrik duruşu, genital bölgede normalden daha fazla veya daha az doku olması, cilt kısmında pütürlü yapılar bir revizyon ameliyatı gereksinimini çağrıştırmaktadır. Hera Klinik olarak labioplastiden sonra düzeltme ameliyatı için en az 2 ay beklenilmesini önermekteyiz.  Bu süre zarfında doku yeni bir ameliyat için, ancak kendisini toparlayabilecektir. 

Klitoral hudoplasti ameliyatı nedir?
Klitoris üzeri cilt katlantılarının alınması ve klitoris tümsekciğindeki doku fazlalıklarının çıkartılması ‘Klitoral hudoplasti’ operasyonu olarak bilinir. Klitoral hudoplasti operasyonu genelde labioplasti ile birlikte yapılmaktadır. Labioplastide iç dudaklar oldukça kısaltılmış, ancak klitoris cilt katlantılarına dokunulmamış ise bu bölgede ‘mikropenis’ benzeri hoş olmayan bir estetik görünüm ortaya çıkmaktadır. O yüzden biz labioplasti ile birlikte mutlaka klitoral cilt bölgesinin de düzeltilmesini önermekteyiz. Hatta aynı seansta gerekirse ‘frenulm’ adı verilen bölge de düzeltilmelidir (Frenuloplasti operasyonu). 

Labioplasti operasyonu pek çok hekim tarafından yapılabilirken, klitoral hudoplasti o bölgenin değişik anatomik yapısından dolayı çok az hekim tarafından uygulanmaktadır. Spesifik ameliyat grubunda yer alır.  

Labioplasti düzeltici ameliyatlar ve Dr. Süleyman Eserdağ önerileri
Dr. Süleyman Eserdağ, 2015’den bu yana İrlanda merkezli Avrupa Estetik Tıp ve Cerrahi Koleji (ECAMS) genital bölge estetik başkanıdır. 15 yıldan fazla süre ile 3000 den fazla hastaya farklı estetik operasyonlar uygulamış, verdiği uluslararası kurslarda yüzlerce jinekolog, plastik cerrah ve medikal estetik hekimi eğitmiş ve halen pek çok ulusal ve uluslararası toplantıya davet alan bir jinekolog hekimdir. Aynı zamanda ‘fellow’ düzeyinde Avrupa board sertifikalı bir cinsel terapisttir. Uyguladığı ameliyatlarda estetik görünüm ile birlikte seksüel sonuçları da dikkate almaktadır. 

Labioplasti, klitoral hudoplasti, vajina daraltma, perine düzeltme (perineoplasti), lazerle renk açma, doku sıkılaştırma, genital bölge radyofrekans uygulamaları ve genital PRP işlemlerini içeren genital bölge estetik operasyonları kozmetik jinekolojinin oldukça yeni bir uygulama alanıdır. Halk arasında daha çok ‘vajina estetiği’ olarak tabir edilmektedir.

Vajina estetiği operasyonlarının tümü doğru teknikle ve önceden hastanın beklentileri tam alınarak uygulandığında estetik, tıbbi, seksüel ve hijyenik açılardan oldukça güzel sonuçlar vermektedir. Hasta memnuniyeti neredeyse %100’lere yakındır. Ancak bunlara riayet edilmediğinde ortaya çıkan sonuçlar hastalar açısından tam bir kabus haline gelebilir. Bu nedenle baştan doğru hekimin seçimi son derece önemlidir. Tarafımıza başvuran hastalarımızın vajina estetik öykülerini okuyabilirsiniz. 

Her ne şekilde olursa olsun; hasta beklentilerini karşılamayan veya hastaların mutsuzluklarına neden olan labioplasti ameliyatlarından sonra, revizyon operasyonları ile sorunlar çoğunlukla düzeltilebilmektedir. Düzeltici ameliyatlar için ilk ameliyattan sonra en az 2 ay süreyle beklenilmesi önerilir. Labioplasti düzeltme ameliyatlarındaki başarıda ilk ameliyattan sonra kalan dokunun miktarı önemlidir.

Labioplasti ve vajina estetiği ile ilgili uygulama sıklığının artışına paralel şekilde bu konuda mağdur olan hastların sayısı da artmaktadır. Aşağıda tarafımıza revizyon istemi için gelen bazı hastlarda örnekler verilmiştir.

Labioplasti, vajina ve genital bölge estetiği ile ilgili 'Elele Dergisi' nde yayınlanan makalemizi mutlaka okumanızı öneririz. 

Labioplasti düzeltme işlemi için tarafımıza başvuran hastalardan bazı örnekler:

 

 

 

 

 

 

 

Vajina estetiği yapılan bir hastada gelişen fistül. Revizyon ameliyatı ile düzeltildi. 

 

 

 

 

 

 

 

 

Labioplasti sonrası oluşan hoş olmayan estetik görünüm. Revizyon ameliyatı uygulandı. 
  

 

Labioplasti operasyonunda kullanılan dikiş ipliklerinin kalın olmasına bağlı olarak gelişen görünüm. Yeniden düzeltme ameliyatı yapıldı.

  

Jinekolog Seçerken...
Jinekolog doktor seçerken...
İşte dikkat etmeniz gerekenler...


 


Dr. Süleyman Eserdağ sorularınızı yanıtlıyor

 
Jinekolog Op. Dr. Süleyman ESERDAĞ - KURUCU
(İstanbul, Ankara ve İzmir)

İSTANBUL- Op. Dr. Süleyman ESERDAĞ
& Uz. Dr. Şenay ESERDAĞ
Valikonağı Cad. No: 52/7 Nişantaşı / İSTANBUL
Tel: 0(212) 225 15 00

İZMİR- Op. Dr. Mazhar ESERDAĞ
Talatpaşa Bulvarı No: 42/4 Alsancak / İZMİR
(Yalnızca Vajinismus Tedavileri)
Tel: 0(232) 422 43 72

ANKARA- Jinekolog Op. Dr. Didem KURBAN
Tunus Cad. No: 48/11 Kavaklıdere / ANKARA
Tel: 0(312) 426 85 25

Eleştiri ve sorunlarınız için bize yazın: suleyman@eserdag.com

Sitenin tüm tasarımı ve içeriği Jinekolog & Cinsel Terapist Op. Dr. Süleyman Eserdağ tarafından yapılmıştır.
Yazarın izni olmaksızın asla bilgi veya resimler kullanılamaz. Kadın Sağlığı & Gebelik sitesi © 2004 www.jinekolognet.com