Site İçi Arama
 


HAMİLELİKTE GÜNEŞLENMEK

Hamilelik döneminde güneşlenmek, ultraviyoleÖncelikle şunu belirtmekte fayda vardır ki; hamilelikte veya hamilelik haricinde güneşte veya solaryumda bronzlaşmanın sağlık açısından hiç bir yararı bulunmadığı gibi bir takım  zararlı etkileri de mevcuttur.

Özellikle ülkemizde insanlar vücutları için gereksinim duydukları tüm D vitamini ihtiyaçlarını güneşlenmeye gerek duymaksızın, güneş ışığından dolaylı olarak  zaten karşılayabilmektedirler. 
 


Aşırı güneşlenerek yüksek dozda ultraviyole (mor ötesi) ışın almak; cildin yaşlanma etkisini arttırır ve bir takım cilt kanserlerine zemin hazırlar. Cilt kanserlerinin oluşumunda genetik yatkınlık da son derece önemlidir.

Hamilelikte ise salınan hormonlar neticesinde güneşe duyarlılık artmıştır. MSH (Melanin Stimulan Hormon) artışına bağlı olarak vucudun belirli bölgelerinde (karın, yüz, genital bölge ve  bacaklar gibi) pigment artışına bağlı olarak esmerleşmeler ve karamalar görülebilir. Bu duruma "cildin hiperpigmentasyon"u adı verilmektedir.

İşte güneş ışığı bu hiperpigmentasyonu arttırıcı bir etki yaratarak koyulaşmaları daha da arttırır.  Sıvı kaybının artması ise diğer bir zararlı etkidir.

Solaryuma girilmesi de güneş ışığı ile aynı etkileri yapabilir.  Yine, bazı çalışmalarda solaryumdaki ultraviyole ışıklarının gebelik için önemli bir vitamin olan folik asidin (B9 vitamini) yıkımını da sağladığını göstermektedir.  

Hamileliğin ilk haftalarında vücutta yüksek oranda bulunan folik asit bebekte "nöral tüp defektleri" adı verilen bazı doğumsal anomalilerin görülme oranını %50 civarında azaltmaktadır. 

Tüm bu nedenlerle hamile kalmadan hemen önce ve hamileliğin ilk 12 haftası içinde yüksek oranlarda doğal ya da yapay ultraviyole ışınlarına maruz kalmanın etkilerinin ne olabileceği konusunda elde yeterli bilimsel veri ve kanıt yoktur ve bu tür aktiviteler ÖNERİLMEMEKTEDİR.

İlgili Olabilecek Linkler:

Gebelik ve Yaz Dönemi   >>>
Gebelik ve Seyahat   >>>
Hamilelikte Saç Boyama   >>>
Hamilelikte Epilasyon   >>>  
Gebelikte Sıkça Sorulan Sorular   >>>

   

  

Jinekolog Seçerken...
Jinekolog doktor seçerken...
İşte dikkat etmeniz gerekenler...


 


Dr. Süleyman Eserdağ sorularınızı yanıtlıyor

 
Jinekolog Op. Dr. Süleyman ESERDAĞ - KURUCU
(İstanbul, Ankara ve İzmir)

İSTANBUL- Op. Dr. Süleyman ESERDAĞ
& Uz. Dr. Şenay ESERDAĞ
Valikonağı Cad. No: 52/7 Nişantaşı / İSTANBUL
Tel: 0(212) 225 15 00

İZMİR- Op. Dr. Mazhar ESERDAĞ
Talatpaşa Bulvarı No: 42/4 Alsancak / İZMİR
(Yalnızca Vajinismus Tedavileri)
Tel: 0(232) 422 43 72

ANKARA- Jinekolog Op. Dr. Didem KURBAN
Tunus Cad. No: 48/11 Kavaklıdere / ANKARA
Tel: 0(312) 426 85 25

Eleştiri ve sorunlarınız için bize yazın: suleyman@eserdag.com

Sitenin tüm tasarımı ve içeriği Jinekolog & Cinsel Terapist Op. Dr. Süleyman Eserdağ tarafından yapılmıştır.
Yazarın izni olmaksızın asla bilgi veya resimler kullanılamaz. Kadın Sağlığı & Gebelik sitesi © 2004 www.jinekolognet.com